منو
07191009198
جستجو

ویرایش نیتیو سرقت ادبی استاندارد سازی - فرمتینگ برگزاری همایش و کنفرانس پرداخت ارزی مجلات رفع تشابه و سرقت ادبی برگزاری وبینار خدمات آماری مقالات

چگونه یک کنفرانس خوب بدهیم؟

توصیه های کاربردی برای ارائه یک کنفرانس خوب

چگونه یک کنفرانس خوب بدهیم؟
به قلم:Researcheditor

 

 

یکی از بزرگترین دغدغه های دانشجویان و دانش‌آموزان، یک ارائه و کنفرانس خوب است و بسیاری از آن ها می خواهند بدانند که چگونه کنفرانس خوب ارائه دهیم و چطور باید تاثیرگذار باشیم؟ ولی بسیاری از افراد به دلایل مختلفی ، همچون ، ترس از صحبت در جمع ، استرس شدید، فن بیان ضعیف یا تسلط نداشتن بر موضوع و موارد دیگر نمی‌توانند آن را به خوبی اجرا کنندبنابراین در این مقاله با اصول و نحوه ی ارائه یک کنفرانس خوب وبدون ترس  آشنا خواهید شد.

 اصول و شیوه ی کنفرانس دادن

 «واقعا چی شد که این جوری شد؟» در 5 سالگی می توانستیم بدون ذره ای ترس برای تمام شهر سخنرانی کنیم و شعر بخوانیم اما در 25 سالگی اگر سه نفر بشود چهار نفر زبانمان بند می آید. چهار نفر بشود 10 نفر که دیگر هیچی. احساسمان می شود مثل یک قربانی پای چوبه دار.

 قضیه واقعا عجیب است چون اگر در همین حالت هرکدام از آن 10 نفر را جدا جدا ببینیم، می توانیم بنشینیم کنارشان، از ری و روم به هم ببافیم و یک ساعت و نیم مخشان را پیاده کنیم. در حدی که آخرش یا فک خودمان درد بگیرد و یا سر طرف مقابل.

 حالا اگر دوباره همه شان را کنار هم جمع کنیم و البته اگر قرار باشد از جایمان بلند شویم و همان حرف هایی که قبلا و در خفا گفته ایم را با صدای بلندتر تکرار کنیم، همان ماجرای قربانی و چوبه دار تکرار می شود و همه چیز به هم می ریزد. با این حساب یک ساعت و نیم پیشکش، حتی 2 دقیقه همی نمی توانیم بحث را دست بگیریم. در نتیجه باز مجبوریم برگردیم سر خانه اول و از خودمان بپرسیم: «چی شد که این جوری شد»

برای صحبت کردن در یک فضای علمی چه چیزهایی را باید رعایت کنیم

 هزاران چشم

 تجربه صحبت کردن در محیط علمی چیزی فراتر از خواندن دکلمه در جشن های مدرسه یا اجرای مراسم صبحگاه سر صف است. متاسفانه یا خوشبختانه خیلی وقت ها پاس شدن درس و یا از آن بالاتر به دست آوردن مدرک تحصیلی، وابسته به کیفیت سخنرانی و کنفرانس دادن ماست. کار به ظاهر ناخوشایندی که هر چقدر هم از دستش فرار کنیم، بالاخره یک روزی طنابش را می اندازد دور گردنمان و ما را می برد آن بالا پشت جایگاه استاد. پس بهتر است اول ریزه کاری های محیط علمی را اینجا بخوانید و بعد برای خواندن نکات عمومی تر صفحه را ورق بزنید.

 سوالات را حدس بزنید

 انشاءالله پایان نامه را خودتان نوشته اید دیگر. با این حساب می دانید در کدام بخش ها کم کاری کرده اید، به کدام قسمت ها مسلط ترید و کدام فصل ها قابلیت ادیت کردن دارند. بنابراین خودتان را بگذارید جای استاد داور، با سختگیری تمام، چند تا سوال بپرسید و سعی کنید جواب های قابل قبولی برایش آماده کنید. این جوری اگر بعدا این صحنه در واقعیت تکرار شد، می توانید با آرامش و تسلط از خودتان دفاع کند و استاد را انگشت به دهان بگذارید.

 در ضمن با شناسایی روحیات استاد داور و استفاده از تجربیات قربانیان قبلی! ایشان می تواند شما را در پیدا کردن سوالاتی که خواهد پرسید راهنمایی کند. این را هم یادتان باشد که خیلی وقت ها داور محترم سوالاتش را از صحبت های شفاهی شما می پرسد. بنابراین توضیحاتی را در جلسه دفاع مطرح کنید که هم بر آنها مسلط باشید و هم قابلیت به چالش کشیدنتان را نداشته باشند.

 وسایل مورد نیاز را همراه داشته باشید

 شانس است دیگر، یکهو سر ارائه برق می رود و استاد هم ول کن معامله نیست. پس بهتر است از اسلایدها و مطالبتان یک پرینت داشته باشید تا اگر چنین اتفاقی افتاد پیوستگی و انسجام مطالب به خاطر ندیدن اسلایدها از دستتان در نرود. درضمن برای عوض کردن صفحات اسلاید هم از موس وایرلس استفاده کنید تا مجبور نشوید در تمام مدت نزدیک به کامپیوتر بایستید یا در حال دویدن به سمت آن باشید. البته اگر دوست پایه ای باشد که زحمت این کار را بکشد، نیازی به موس نیست.

 پیشمرگ نشوید

 اگر قرار است همه دانشجوها در یک روز و سر کلاس درس ارائه بدهند، شما سعی کنید اواسط کار داوطلب شوید، چرا که ارائه دادن در اول ساعت حکم پیشمرگ شدن را برای بقیه دارد. معمولا اول جلسه حواس همه جمع است. استاد با دقت گوش می دهد و آماده اشکال گرفتن است. از آن طرف هم دانشجوها می خواهند برخورد استاد و نمره دادنش را ببینند. در نتیجه 40جفت چشم بدون اینکه پلک بزند، دارد تخته را می پاید. اما همین طور که زمان می گذرد و تعداد بیشتری ارائه می دهند دقت ها کم و کمتر می شود. استرس شما هم طبیعتا با دیدن کنفرانس بقیه و اینکه کسی آن بالا جان نداده پایین می آید.

 خلاق باشید

 بعضی وقت ها به خاطر کمبود وقت و تعداد زیاد دانشجوها استاد ارائه را دو نفری تعیین می کند. درچنین مواقعی رسم است که یا هر کدام از این دو نفر به نوبت می روند برای ارائه دادن، یا اینکه یکی مطالب را تهیه می کند و یک به تنهایی ارائه می دهد. شما اما خلاقیت به خرج بدهید و با اجازه استاد دو نفری با هم و همزمان ارائه بدهید. این طوری هم فشار و استرس کمتری تحمل می کنید، هم اگر ارتباط خوبی با دوستتان داشته باشید، می توانید با پاسکاری های مناسب استاد و بقیه را جذب روش متفاوت خودتان بکنید. این روش امتحانش را پس داده و فقط نیاز به ابتکار و کمی جسارت دارد.

 حواستان به زمان باشد

 شما مدیر کل نیستید که بروید آن بالا، هرچقدر خواستید حرف بزنید و کسی هم کاری به کارتان نداشته باشد. خیلی وقت ها (مخصوصا در جلسه دفاع) به ازای دقایقی که هدر داده اید، ازتان نمره کم می کنند. بنابراین از قبل حساب همه چیز را بکنید و چندین مرتبه برای خودتان ارائه بدهید و زمان بگیرید تا به چنین مشکلی بر نخورید. دو سه دقیقه را هم برای اتفاقاتی که ممکن است سر جلسه پیش بیاید، کنار بگذارید. اگر نگاه کردن به ساعت موقع حرف زدن حواستان را پرت می کند، به دوستتان بسپرید تا زمان به نصف که رسید، به شما علامت بدهد. ضمنا 32 تا اسلاید برای یک ارائه 15 دقیقه ای زیاد است. پس تعداد اسلایدها را هم متناسب با زمانی که دارید در نظر بگیرید.

 همه چیز را چک کنید

 قبل از برگزاری کنفرانس تان سری به محل بزنید و امکاناتش را شناسایی کنید. صرفا حضور فیزیکی یک کنترل و پرده و یک شی آویزان از سقف کافی نیست. حتما از سالم بودن وسایل مطمئن شوید و چک کنید پروژکتور سالن به درستی تنظیم شده باشد تا قسمتی از متن بیرون پرده نیفتد. اگر کلاس یا سالن ارائه خودش کامپیوتر دراد، یک بار اسلایدهایتان را در آن نمایش بدهید تا از به هم نریختن فونت ها و اجرا شدن فیلم ها مطمئن شوید.

 

 

 چگونه کنفرانس خود را شروع کنیم؟

پیش از این که بدانید چگونه کنفرانس خوب ارائه دهیم، باید دقت داشته باشید که درصد زیادی از موفقیت شما در شروع کنفرانس به عملکردتان قبل از ارائه برمی‌گردد ، اینکه چقدر تمرین و برنامه‌ریزی کرده اید .

از آنجایی که افراد معمولا در کمتر از ۳۰ ثانیه در مورد ما قضاوت می‌کنند و با خود می‌گویند : آیا ارزش دارد که به ادامه ی صحبت‌های ما گوش دهند یا نه ؟ البته نکته جالب این است که این قضاوت بر اساس محتوای کلام نیست ، بلکه مغز از عوامل دیگری تأثیر می‌پذیرد .

به طور مثال مغز مخاطب تجزیه تحلیل می‌کند که :

آیا زبان بدن این فرد با اعتماد به نفس است ؟

ظاهر و پوشش مناسبی دارد ؟

حالت چهره آرام و محکم همراه با لبخند دارد ؟

چطور وارد می‌شود ، با اقتدار یا با استرس ؟

صدای او صاف و محکم است یا نه میلرزد ؟

به همین دلیل سوال بسیاری از افراد این است که دقیقا در ابتدای کنفرانس چه باید بگوییم؟ برای پاسخ به این سوال، ما چند تکنیک بی‌نظیر برای شروع صحبت شما بیان کردیم که موجب می‌شود بدرخشید.

 تکنیک های شروع کنفرانس

حالا نوبت به آن می رسد که تکنیک های مهم شروع کنفرانس را برای شما بیان کنیم تا بخش اول پاسخ به سوال چگونه کنفرانس خوب ارائه دهیم را به طور کامل بررسی کنیم.

1. گفتن یک داستان : اهمیت و جذابیت داستان بر کسی پوشیده نیست و ما معمولاً جذب افرادی که داستان های زیبا می‌گویند ، می‌شویم که می‌تواند یک تجربه شخصی باشد یا نه یک داستان ساختگی و آموزنده .

به طور مثال می‌توانید بگویید : من زمانی که میخواستم برای اولین بار کنفرانس بدهم آنقدر اضطراب داشتم که قبل از بلند شدن ، شروع به صحبت کردم و همین عامل باعث خنده تمام افراد حاضر شد و لحظات شادی را برایمان ایجاد کرد.

2.  گفتن یک شعر : اکثرا می‌بینیم که افراد از این شیوه استفاده می کنند .

می‌توانید متناسب با موضوع صحبت خود شعر زیبایی انتخاب کنید و هنگام شروع از آن استفاده کنید .

3. سوال : این تکنیک حتماً باید در مورد موضوع صحبت شما باشد . مثلاً چند نفر تا به حال کنفرانس دادند ؟ چند نفر در کنفرانس دادن مشکل دارند؟

4. گفتن مشکل : به طور مثال : یکی از مهمترین مشکلات افراد در کنفرانس و سخنرانی ، ترس از صحبت در جمع است . اگر بتوانید مهمترین مشکل مخاطب را شناسایی کنید و آن را مطرح کنید ، بدانید برگ برنده در دست شماست .

5. مکث قدرت : می‌توانید در ابتدا صحبت چند ثانیه مکث کنید و حرفی نزنید البته این مکث باید همراه با یک لبخند ملیح باشد ، چون به شدت باعث جلب توجه مخاطب می‌شود و آنها منتظر می‌مانند ، چون فکر میکنند حتما حرف خیلی مهمی دارید که قبل آن سکوت کرده اید .

6. کاملا ساده : می توانید با ، به نام خدا شروع کنید و خودتان را معرفی کنید و همچنین یک حسن جوی کلی انجام بدهید . به طور مثال : خیلی خوشحالم که در خدمت شما عزیزان و بزرگواران هستم …. این روش برای افرادی که برای اولین بار اجرا می‌کنند بسیار مناسب است وفرصت می‌دهد تا استرس اولیه آنها کاهش پیدا کند.

 

اگر مطلب برای شما مفید بود ، دیدگاه خود را ثبت بفرمایید.

تماس با مشاور پژوهشی ریسرچ ادیتور : 07191009198  - داخلی شماره 3

***در صورتی که قصد انجام ادیت یا ترجمه  مقاله یا استاندارد سازی ، و یا سایر موارد مربوط به فرمت و استایل مقاله خود را دارید ، میتوانید برای استفاده از این خدمت یک سفارش ثبت کنید و با هزینه ای پایین و با صرف زمان اندک این مورد را برای مقاله یا پایان نامه خود اجرا کنید***

 

 

 

 

 

 

 

 
ثبت دیدگاه جدید

لطفا جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید !

×