منو
07191009198
جستجو

ویرایش نیتیو سرقت ادبی استاندارد سازی - فرمتینگ برگزاری همایش و کنفرانس پرداخت ارزی مجلات رفع تشابه و سرقت ادبی برگزاری وبینار خدمات آماری مقالات

نرم افزار بررسی سرقت ادبی iThenticate

نرم افزار های مشابهت یاب iThenticate چه نرم افزاری ست؟

نرم افزار بررسی سرقت ادبی iThenticate
به قلم:Researcheditor

نرم افزار های مشابهت یاب چه نرم افزار هایی هستند؟

برای برررسی سرقت ادبی نرم افزار های زیادی وجود دارد. این نرم‌افزارها باعث می شوند شما از نقاط و بخش‌های مشکوک مقاله‌تان مطلع شوید و دقیقا برایتان مشخص شود که کدام قسمت های مقاله تان با مقالات به چاپ رسیده دیگر یا مطالب منتشر شده در اینترنت مطابقت دارد که جهت رفع این تشابه اقدامات لازم را انجام دهید.

آنچه باعث می‌شود تا نرم‌افزارهای بررسی سرقت ادبی از کیفیت و اعتبار خوبی برخوردار باشند، پایگاه داده‌ آن است. یعنی پایگاهی که در آن تعداد بالایی از مقالات مختلف علمی و پژوهشی است و می‌تواند با برقراری مقایسه میان متونی که به آن سپرده می‌شود با مقالات موجود در خود به این نتیجه برسد که چند درصد شباهت در هر مقاله‌ای وجود دارد. یکی از بهترین نرم‌افزارهای موجود در این حوزه، نرم‌افزار آی‌تنتیکیت است که در ادامه به معرفی بیشتر آن می‌پردازیم.

 iThenticate چیست؟

iThenticate یک بستر اینترنتی است که می تواند سند بارگذاری شده را با میلیون ها مقاله و صفحات وب مقایسه کرده و میزان تطابق آن ها را نشان دهد. در حال حاضر کلیه پایگاه های IEEE، Wiley ، Nature، Springer،Elsevier  و غیره از این سرویس استفاده می کنند و مقالاتی که برای این مجلات ارسال می شود قبل از ارسال به چرخه داوری از نظر سرقت ادبی و همپوشانی توسط این سرویس چک می گردد. هنگامی که یک مقاله یا کار تحقیقاتی و علمی به iThenticate ارسال  می شود، با 49 میلیون مقاله تحقیقاتی منتشر شده از بیش از 590 ناشر علمی ، فنی و پزشکی و همچنین 105 میلیون عنوان تحقیق از پایگاه های داده و ارائه دهندگان محتوا مقایسه می شود. بنابراین، با توجه به این پایگاه داده های بسیار قوی که تقریبا حاوی تمام مقالاتی است که از سوی مجلات علمی معتبر پذیرفته و چاپ شده اند، می توان گفت، iThenticate یکی از بهترین نرم‌افزارها در حوزه بررسی سرقت ادبی و همپوشانی مقالات است.

برای استفاده از نرم افزار iThenticate می‌توانید به موسسات تخصصی در زمینه ویرایش و نگارش مانند ریسرچ ادیتور مراجعه کنید. موسساتی که تجربه و تخصص استفاده از این نرم افزار ها را دارند و جهت بررسی آنالیز و حتی رفع تشابه مقاله تان به شما کمک میکنند.

گزارش iThenticate چیست؟

iThenticate یک گزارش شباهت و همچنین درصد شباهت کلی را برای گزارش ایجاد می کند. ممکن است تصور شود درصدهای پایین تر ، از مقبولیت بیشتری برخوردارند، اما درصد قابل قبول از یک سند به دیگری متفاوت خواهد بود. توجه به بخش های مشابه در گزارش از اهمیت بالایی برخوردار است. گزارش مشابهت، با کمک رنگ ها و اعداد میزان تطابق سند ارائه شده را با کارهای منتشر شده در پایگاه داده iThenticate انشان می دهد. رنگ ها و اعداد به منابعی که در سمت راست یا پایان سند ارائه شده اند اشاره دارند. بخش هایی از متن که رنگی نیست هیچ شباهتی را با منابع موجود در پایگاه های مورد بررسی نشان نداده است. این اعداد و رنگ ها به کاربر کمک می کنند به سرعت بتواند حوزه های مشابه و مشکل ساز را مد نظر قرار دهد. شاخص شباهت کلی برای تمام متن معمولا در بالا و سمت راست مشاهده می گردد.
درصد متوسط تا بالا (بالای 20 درصد) نیاز به توجه بیشتری دارد. درصد بالاتر می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

1. نقل قول زیاد و مکرر از یک منبع واحد ؛ یا

2. ترکیبی از نقل قول های کوتاهتر از منابع متعدد.

هر دوی این موارد با توجه به زمینه و کاربرد قابل قبول هستند. یک مقاله انگلیسی در مورد یک شعر یا رمان به احتمال زیاد به طور گسترده  ای از متن اصلی نقل قول می کند، در حالی که یک مرور نظام مند در پزشکی یا علوم ممکن است به طور مختصر از منابع مختلف نقل قول کند. اما حتی اگر همه موارد مشابه به درستی نقل شده باشند، درصد بالای گزارش بیانگر عدم تطابق سند با استانداردهای دانشگاهی برای اصالت ایده ها، استدلال ها یا اکتشافات جدید خواهد بود.

نرم افزار بررسی سرقت ادبی iThenticate

 

A   :  جمله ای که به طور صحیح بازنویسی شده است و در نتیجه متن مطابقت ندارد.  بنابراین iThenticate این جمله را بصورت رنگی نشان نداده و نیاز به انجام کار خاصی برای این جمله نیست.

B  :  دو بخش از متن با منبع شماره 1 که در سمت راست دیده می شود تطابق داشته اند. هیچ منبع برای نمونه اول ارائه نشده است، که تقریباً یک جمله کامل است و به نظر می رسد از متن اصلی دقیقا کپی شده باشد. این بدترین حالت سرقت ادبی است و با درج علامت نقل قول و استناد قابل رفع خواهد بود. بخش دوم از همان منبع 1 (خط آخر پاراگراف) به نقل قول اشاره کرده اما بازنویسی این قسمت به خوبی انجام نشده و هنوز هم تعداد زیادی از متن اصلی قابل مشاهده است. در چنین شرایطی باید بخش مورد نظر را مجددا بازنویسی کرد و بهبود بخشید.

C  :  بخشی از متن داخل نقل قول به عنوان مشابهت ذکر شده است. این از جانب نویسنده اثر فوق یا نویسندگانی که از آن ها نقل قول شده سرقت ادبی به شمار نمی آید و در چنین مواردی نیاز به اقدام خاصی نیست.

D  : در این مورد، بخش رنگی با متن داخل نرم افزار اندنوت که منابع را نشان می دهد هماهنگی و شباهت دارد. برای برطرف ساختن این مشکل باید منابع را از بررسی خارج کرد زیرا در مرجع نویسی معمولا از یک سبک مشابه استفاده و مشابهت گزارش می شود.

E  :  تعداد کلمات مشابه را نشان می دهد.

F  :  امکان فیلتر متن را فراهم می کند. به این ترتیب، می توان متن را به شیوه های مختلف تنظیم کرد تا امکان بررسی انواع مختلف موضوعات باشد.

G  :  امکان تهیه نسخه pdf از گزارش را می دهد.

میزان مجاز شباهت از یک مجله به دیگری متفاوت است.   

بطور کلی، مجلات به موارد زیر توجه دارند:

  •  میزان بالای نمره شاخص شباهت
  •  کپی مستقیم رشته هایی از متن در سطح جمله، پاراگراف یا بخش هایی از متن. در صورتی که تنها در موارد معدودی این مساله مشاهده شود، مجله ممکن است به نویسنده فرصت اصلاح و تجدید نظر را بدهد ، اما موارد متعددی از چنین نوع کپی برداری در بخش های زیادی از متن مشکوک تلقی و اغلب باعث عدم پذیرش مقاله می شود.
  • میزان بالای مشابهت با یک مقاله خاص (اگر میزان شباهت کلی تنها 5% بوده اما از همین نمره 4% آن به یک منبع اختصاص داشته باشد، امکان بررسی دقیق متن توسط ویراستار و در خواست از نویسنده برای اصلاح و تجدید نظر وجود دارد).

نمرات شباهت 1 تا5 برای هر مقاله ممکن است مجاز تلقی شود (با فرض عدم کپی مستقیم/ کلمه به کلمه). با این حال، اگر کل مقاله مجموعه ای از این شباهت ها باشد، باعث نگرانی بوده و نیاز به توجه خواهد داشت. این مساله معمولا در مقدمه، روشها و گاهی اوقات نیز در بحث مشاهده می شود. به طور کلی، بازنویسی متن حتی اگر از مقالات قبلی خود نویسنده باشد بسیار مهم است. یکی از مشکلات معمولا در بخش روش مشاهده می گردد. یک روش ساده برای اجتناب از روش های کپی و چسباندن این است که نویسنده ذکر کند از روشی استفاده کرده که قبلاً منتشر شده است و مرجع آن را ارائه دهد. سپس می توان هر گونه تفاوت بین آن روش قبلاً منتشر شده و روش خاصی که در مقاله فعلی استفاده شده است را شرح داد.

 

 

برای بررسی سرقت ادبی از نرم افزار های رایگان استفاده نکنید!

آشنایی با گزارش iThenticate  و استفاده صحیح از آن ممکن است در نگاه اول دشوار به نظر برسد. اما استفاده از این نرم افزار اصالت متن را تضمین کرده و به محقق در  اجتناب از بسیاری مشکلات کمک خواهد کرد. این نرم افزار علاوه بر این که از سرقت ادبی ناخواسته و سهوی پیشگیری می کند می تواند مانع از مشکلات چاپ و انتشار به دلیل استفاده بیش از حد از جملات قبلی خود نویسنده یا دیگران گردد. یکی از نکات مهمی که نباید نادیده گرفت این است که تمام نرم‌افزارها و برنامه‌هایی که برای شناسایی سرقت ادبی وجود دارند، به ویژه مواردی که رایگان در اختیار کاربران مختلف قرار می‌گیرند، قابل‌اعتماد نیستند.

نرم افزارهای رایگان بررسی سرقت ادبی معمولا دیتابیس ضعیفی دارند. بنابراین درصد سرقت علمی پایینی دارند و درصد مشابهت  شده قابل اعتماد نیست.

این نرم افزار ها به تمام مطالب ارائه شده در مجلات و مقالات علمی دسترسی ندارند.

نرم افزاری های رایگان  ، بررسی سرقت ادبی  مقاله شما را ذخیره می کند که متاسفانه احتمال سرقت مقاله شما هم وجود دارد.

 

 

 

اگر مطلب برای شما مفید بود ، دیدگاه خود را ثبت بفرمایید.

تماس با مشاور پژوهشی ریسرچ ادیتور : 07191009198  - داخلی شماره 3

***در صورتی که قصد انجام ادیت یا ترجمه  مقاله یا استاندارد سازی ، و یا سایر موارد مربوط به فرمت و استایل مقاله خود را دارید ، میتوانید برای استفاده از این خدمت یک سفارش ثبت کنید و با هزینه ای پایین و با صرف زمان اندک این مورد را برای مقاله یا پایان نامه خود اجرا کنید***

 

 
ثبت دیدگاه جدید

لطفا جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید !

×