منو
07191009198
جستجو

ویرایش نیتیو سرقت ادبی استاندارد سازی - فرمتینگ برگزاری همایش و کنفرانس پرداخت ارزی مجلات رفع تشابه و سرقت ادبی برگزاری وبینار خدمات آماری مقالات

چند راهکار برای کنترل هیجان و استرس در جلسه دفاع

روش های کاهش اضطراب جلسه دفاع از پایان نامه

چند راهکار برای کنترل هیجان و استرس در جلسه دفاع
به قلم:Researcheditor
 1. 1.       طبیعی است که هر دانشجو برای ارائه حاصل دسترنچ چند ساله خود در برابر اساتید بزرگ دانشگاه خویش دچار استرس و هیجان شود. اما می توان با استفاده از راهکارهای ساده به آن ها غلبه کرد. امیدواریم نکات زیر بتواند کمک کننده باشد:

  2.       - سعی کنید روز قبل از جلسه، نکات و موارد خاصی که می خواهید راجع به آن ها صحبت کنید روی کاغذ نوشته و آن ها را مرور کنید. و قبل از شروع جلسه تمرکز خود را بر روی آن بگذارید

  3.       #post_27

  4.       - اعتماد به نفس داشته باشید. ذهن خود را از هر جمله با انرژی منفی پاک کنید.

  5.       - هنگام سخنرانی به حضار نگاه کنید. حاضرين در جلسه به خوبی قادر به درک شرايط شما هستند. بنابراين گردش نگاه شما در ميان آنها باعث نوعی حس قدرتمندی و تجديد قوا خواهد شد.

  6.       - نوشته های خود را مرتب کنید تا هنگام ارائه آن ها سردرگم نشوید.

  7.       - درباره موضوع مورد بحث تسلط کامل داشته باشید.

  8.       - داشتن اضطراب در چنین شرایطی طبیعی است و هر کس جای شما باشد ممکن است این اضطراب را تجربه کند. پس نگران نباشید و خودتان به بیشتر شدن آن کمک نکنید.

  9.       - خودتان باشید. نیازی نیست برای صحبت کردن شیوه ای را برگزینید که به آن عادت ندارید.

  10.   #post_105

  11.   - قبل از فرا رسیدن روز جلسه دفاع، بین دوستان خود موضوع و سخنرانی خویش را تمرین کنید.

  12.   - زمان بندی داشته باشید. مجموع زمانی را که در اختیار دارید در نظر بگیرید. سعی کنید سخنرانی شما بیشتر از زمان داده شده نباشد. در طول جلسه زمان سپری شده را در نظر داشته باشید و تناسب زمان باقيمانده را با عناوين باقی مانده کنترل کنيد. اگر از زمان مختص داده شده به خود اطلاع ندارید، 30 دقیقه فرض کنید.

  13.   - در آغاز سخنرانی نمای کلی موضوع خود را بیان کنید و در ادامه حول همان محور بچرخید. و از مطرح کردن مطالب بی ربط بپرهیزید.

  14.   - هرگز در حين سخنرانی پوزش نخواهيد. زيرا اين يکی از علايم تشويش و اضطراب است.

  15.   - در هنگام ارائه هر چند وقت یکبار خلاصه ای از آنچه تا کنون گفته اید بیان کنید.

  16.   - نگذارید حضار متوجه تشویش و اضطراب شما شوند. تسلط خود بر موضوع را با گفتن جملات روان و واضخ به آن ها تلقین کنید. برای کنترل هر جه بيشتر جلسه حضار را در بحث وارد کنيد.

  17.   #post_146

  18.   - مخاطب قرار دادن حضار در چارچوب ضوابط اخلاقی الزامی است.

  19.   - در مورد سوالاتی که از شما می پرسند خونسرد باشید و سوالات را به دقت گوش دهید و در صورت امکان یادداشت نمایید. تا بتوانید در مورد هر سوال جوابی مناسب، روشن و قانع کننده بدهید. اگر جواب سوال را نمی دانید قول بدهید که در ادامه بحث آن ها را قانع خواهید کرد اما هرگز نگویید «نمی‌دانم».

  20.   - از مصرف داروهای محرک و يا آرام بخش و خواب آور جداً خودداری کنيد.

  21.   - به داوران احترام بگذارید و در صورت امکان قبل از شروع جلسه با آن ها صحبت کنید تا نگرانی رو به رو شدن با آن ها را در دل خود برطرف کنید.

   

   

   

  اگر مطلب برای شما مفید بود ، دیدگاه خود را ثبت بفرمایید.

  تماس با مشاور پژوهشی ریسرچ ادیتور :  07191009198  - داخلی شماره 3

   
ثبت دیدگاه جدید

لطفا جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید !

×