منو
07191009198
جستجو

ویرایش نیتیو سرقت ادبی استاندارد سازی - فرمتینگ برگزاری همایش و کنفرانس پرداخت ارزی مجلات رفع تشابه و سرقت ادبی برگزاری وبینار خدمات آماری مقالات

نحوه نگارش پروپوزال یا Proposal

آموزش پروپوزال نویسی

نحوه نگارش پروپوزال یا  Proposal
به قلم:Researcheditor

 

دانشجویان بلافاصله پس از ورود به مقطع کارشناسی ارشد بارها کلمه “پروپوزال” به گوششان میخورد. خیلی از دانشجویان و پژوهشگران تازهکار، درك درستی از معنا، کارکرد و اهمیت پروپوزال پژوهشی ندارند.کیفیت پژوهش، نسبت کاملا مستقیمی با کیفیت پروپوزال دارد برخی نیز این سوال برایشان پیش می آید که پروپوزال چیست؟ و چه تفاوتی با پایان نامه دارد؟

 

پروپوزال یا Proposal در فرهنگستان ادب فارسی “پیشنهاده پژوهشی” معنا می شود.

پروپوزال یک طرح کلی از پایان نامه است که پژوهشگر قبل از تهیه پایان نامه یا پروژه تحقیقاتی باید با رعایت اصول و قواعد مربوطه آن را تهییه و ارائه دهد. به طور کلی طرح پژوهشی باید در راستای ارائه یک راهکار با توجه به شواهد و آزمایشات برای رفع یک نیاز پیشنهاد شود. پروپوزالی که مینویسیم باید بتواند نظر خوانندگان و داوران را جلب کند که برای این کار ملزم به رعایت نکات و اصول مشخص هستیم.

در واقع می توان گفت که طرح پژوهشی یا پروپوزال در راستای بررسی یک مشکل و ارائه راهکار برای رفع آن انجام می گردد.

 

همه پروپوزال هاي پژوهشی، جدا از حوزه پژوهش و روشی که براي انجام آن انتخاب میکنند، باید به سه پرسش پاسخ دهند:

1.      آنچه که میخواهید انجام دهید؟ (دقیقا موضوع مورد بررسی چیست؟)

2.      چرا میخواهید آن را انجام دهید؟ (هدف از انجام این کار چیست؟)

3.      چگونه آن را انجام خواهید داد؟ (روش شما برای انجام این کار چیست؟)

 

1.     عنوان پایان نامه: صفحه عنوان اولین صفحه پایان نامه است که به معرفی عنوان پایان نامه م به زبان فارسی و هم انگلیسی، نام محقق یا محققین، نام دانشگاه، نام دانشکده، نام رشته و گرایش تحصیلی، نام استاد راهنما و استاد مشاور و همچنین نام دانشجو و تاریخ ارائه پروپوزال اختصاص دارد.

عنوان پژوهشی باید مختصر و توصیفگر پایان نامه باشد. براي مثال بهتر است عبارت “پژوهشی درباره ......” را به کار نبرد. عناوین معمولا بر حسب کارکرد پژوهش بیان می شوند، زیرا چنین عنوانهایی به روشنی نشان دهنده متغیرهاي مستقل و وابسته هستند. با وجود این، در صورت امکان، عنوانی روشنگر و جذاب انتخاب کنید. یک عنوان خوب نه تنها توجه خواننده را جلب میکند، بلکه باعث جهتگیري مثبت در مطالعه پروپوزال پیدا کند.

 

2.     شرح کوتاهی از زمینه پژوهش: بعد از ارائه فهرست مطالب، متن اصلی پروپوزال نگارش می شود که فرمت کلی متن برای نگارش به ترتیب چکیده، بیان مسئله، اهمیت ضرورت و تحقیق، مبانی نظری تحقیق، سوالات تحقیق، فرضیات و روش تحقیق می باشد که به صورت یک شرح کوتاه از پژوهش نوشته خواهد شد.

 

3.     چکیده: چکیده یک خلاصه کوتاه از کل پروپوزال است که نباید بیش از حدود 250 - 300 کلمه باشد. چکیده شامل: بیان مسئله، ضرورت پژوهش، فرضیه(در صورت وجود)، روش تحقیق و یافته یا نتایج اصلی پژوهش به صورت خلاصه باشد. توصیف روش میتواند شامل طراحی، روال کار، نمونهگیري و ابزار مورد استفاده باشد.

 

4.     مقدمه: هدف اصلی از نگارش مقدمه، ایجاد پیشینه یا بستر لازم براي مسئله پژوهشی شماست. چگونگی قسمت بندی مسئله پژوهش، شاید بزرگترین مشکل نگارش پروپوزال باشد. اگر مسئله پژوهش در بستر ادبیاتی عام شکل گرفته باشد، متن کاملا بی مایه خواهد بود که جالب نیست، اما اگر مسئله در بستر پژوهشی، بسیار دقیق و روزآمدي قرار گرفته باشد، اهمیت آن آشکار خواهد شد.

مقدمه معمولاً با یک عبارت کلی درباره حوزه مسئله پژوهش و تمرکز بر مسئله هاي خاص شروع میشود. به دنبال آن نیز دلیل منطقی برای بررسی این موضوع می آید.

 

مقدمه معمولاً موارد زیر را در بر میگیرد:

1)      بیان مسئله پژوهش، که معمولا با عنوان هدف از پژوهش نام برده می شود.

2)      فراهم آوردن بستر براي مسئله پژوهش که معمولا با بیان تاریخچه تحقیق شروع می شود، به نحوي که ضرورت و اهمیت آن را نشان دهد.

3)      ارائه دلیل منطقی مطالعه و نشان دادن چرایی ارزشمندي انجام آن.

4)      شرح مختصر مباحث عمده و مسائل فرعی که در پژوهش بررسی می شود.

5)      شناسایی متغیرهاي مستقل و وابسته آزمایش یا تعیین مواردی که میخواهید مطالعه کنید.

6)      بیان فرضیه یا نظریه(درصورتیکه وجود دارد). در پژوهش هاي اکتشافی یا پدیدار شناختی، نیازي به داشتن فرضیه نیست(لطفاً فرضیه را با حدس های آماري که اهمیتی ندارد اشتباه نگیرید).

7)      تعیین حد و مرزهای پژوهش پیشنهادي براي تمرکز روشن.

 

5.     ارائه پیشینه پژوهشی مناسب: در پروژه های تحقیقاتی، پیشینه پژوهش و منابع از مهم ترین بخش های پژوهش است که به بررسی اسناد و مطالعات انجام شده در گذشته پرداخته می شود. منابع و پیشینه بهتر است منابع انگلیسی یا فارسی به بروز باشند. یکی از اصلی ترین اهداف ارائه پیشینه تحقیق، جلوگیری سرقت ادبی است.

 

6.     تعیین اهداف از انجام پژوهش: در این قسمت، اهداف کلی از انجام تحقیق و پژوهش به طور مستقیم بیان می شوند که در نهایت باعث ارزشمندتر شدن پروپوزال و کار پژوهشی خواهد شد.

 

7.     بررسی منابع: این بخش از پروپوزال مربوط به نگارش تحقیقات و مطالعات انجام شده در گذشته می باشد. در واقع پژوهش گر یا محقق با بررسی و استفاده ازنتیجه این تحقیقات، روند مطالعات انجام گرفته در حوزه تخصصی خود را مورد ارزیابی قرار می دهد و این باعث افزایش اعتبار علمی پژوهش خود میشود. در این بخش برای هر یک از مطالعات گذشته، باید اطلاعاتی از قبیل عنوان تحقیق، نام محقق یا محققان، سال انتشار تحقیق، فرضیات و نتایج تحقیق و... آورده شود. یک نمونه از طریقه نوشتن منابع:

 

Dismuke, C. and Egede, L. (2015). The Impact of Cognitive, Social and Physical Limitations on Income in Community Dwelling Adults With Chronic Medical and Mental Disorders. Global Journal of Health Science, 7(5), pp. 183-195

 

Ross, N. (2015). On Truth Content and False Consciousness in Adorno’s Aesthetic Theory. Philosophy Today, 59(2), pp. 269-290

 

نکته: در نوشتن پروپوزال حتما از افعال زمان آینده استفاده کنید و حدالامکان پاراگراف های کوتاه، فونت و اندازه قلم استاندارد استفاده کنید. در نهایت در نگارش کلمات و جمله بندی ها نهایت دقت و توجه را داشته و از اعداد و ارقام متناسب با زبان نگارش خود استفاده کنید.

 

خطاهاي رایج در پروپوزال نویسی

Ø      ناتوانی در ارائه بستري مناسب براي تنظیم مسئله پژوهش.

Ø      ضعف در ذکر منابع.

Ø      ناتوانی در ارائه درست نحوه مشارکت نظري و تجربی دیگر پژوهشگران.

Ø      ضعف در تمرکز بر مسئله پژوهش.

Ø      ضعف در پردازش استدلال هایی منسجم و متقاعد کننده براي پژوهش پیشنهادي.

Ø      طولانی کردن موضوعات کم ماهمیت و موضوعات مهم پژوهش .

Ø      سرك کشیدن به هر جا در پژوهش ونداشتن جهتگیري خاص.

Ø      خطاهاي زیاد در نقل قول ها و ارجاعات نادرست.

Ø      کوتاهی یا بلندي بیش از حد.

Ø      نگارش شلخته و بی سامان

 

 اگر مطلب برای شما مفید بود ، دیدگاه خود را ثبت بفرمایید.

تماس با مشاور پژوهشی ریسرچ ادیتور : 07191009198  - داخلی شماره 3 

***در صورتی که قصد انجام ادیت یا ترجمه  مقاله یا استاندارد سازی ، و یا سایر موارد مربوط به فرمت و استایل مقاله خود را دارید ، میتوانید برای استفاده از این خدمت یک سفارش ثبت کنید و با هزینه ای پایین و با صرف زمان اندک این مورد را برای مقاله یا پایان نامه خود اجرا کنید***

 

 
ثبت دیدگاه جدید

لطفا جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید !

×