منو
07191009198
جستجو

ویرایش نیتیو سرقت ادبی استاندارد سازی - فرمتینگ برگزاری همایش و کنفرانس پرداخت ارزی مجلات رفع تشابه و سرقت ادبی برگزاری وبینار خدمات آماری مقالات

مختصری درباره «الزویر» Elsevier

آشنایی با «الزویر» Elsevier

مختصری درباره «الزویر» Elsevier
به قلم:Researcheditor

 

 

 

«الزوير» نام يكي از اولين‌ها و بزرگ‌ترين‌هاي دنياي نشر است كه به چاپ مجلات علمي و شرح وقايع علمي مي‌پردازد و در اين راه نامداراني همچون اسكاليجر، گاليله، اراسموس و دكارت با اين موسسه همكاري داشته‌اند.

 محل اصلي موسسه در آمستردام، مركز هلند قرار دارد، اما فعاليت موسسه به كشور مبدا محدود نيست، بلكه در كشورهاي آمريكا و انگلستان هم فعاليت‌هاي مهمي را دنبال مي‌كند.

 بنيانگذار موسسه، «لوييس الزوير» اين تجارت را در سال 1580 ميلادي شروع كرد. اين خاندان از ديرباز در كشور هلند به امر فروش و چاپ كتاب اشتغال داشته‌اند. با اين همه سازمان امروزي الزوير در سال 1880 ميلادي تاسيس شد و توليدات اوليه آن را ژورنال لاسنت، سل و كتاب‌هايي شامل آناتومي‌گري و ساينس دايركت كه مجموع ژورنال‌هاي الكترونيكي بود، تشكيل مي‌داد و در حال حاضر الزوير داده‌هاي اينترنتي خود را با نام اسكوپوس ارايه كرده است.

 اين موسسه، به عنوان يك ناشر چند رسانه‌اي پيشرو، پيشتاز ارايه اطلاعات علمي و بهداشتي در دنياست كه بيش از 200‌هزار محصول و خدمت، شامل مجله، كتاب، محصولات و خدمات الكترونيكي و پايگاه‌هاي اطلاعاتي، ارايه مي‌دهد و به بيش از 30‌ميليون دانشمند، دانشجو و متخصص عرصه بهداشت و اطلاعات در سرتاسر دنيا خدمت‌رساني مي‌كند. مركز ثقل فعاليت موسسه الزوير انتشار كتاب و مجله علمي است و جالب توجه اينكه قدمت تقويت فرآيند پذيرش مقالات در انتشارات اين موسسه از 130 سال گذشته است.

 دفتر مركزي كمپاني الزوير در آمستردام هلند بيش از هفت‌هزار نفر از 24 كشور جهان را در استخدام دارد و به واسطه تحويل موثق و معتبر مطالب تكنولوژيك نوظهور، محرك نوآوري افراد در دستيابي به نيازهاي آنهاست.

 الزوير محصولات و خدمات خود را در قالب دو بخش «علم و تكنولوژي» و «علوم بهداشتي» عرضه مي‌كند. اين موسسه در عرصه علم و تكنولوژي از خدمات بيش از 10‌ميليون پژوهشگر از 4500موسسه تحقيقاتي دولتي و دانشگاهي، آزمايشگاه‌هاي تحقيقاتي، كتابخانه‌ها، پژوهشگران، مولفان و ويراستارها در 180 كشور و در عرصه علوم بهداشتي از 20‌ميليون متخصص بهداشت، دانشجو، پژوهشگران پزشكي، شركت‌هاي داروسازي، بيمارستان‌ها و موسسه‌هاي تحقيقاتي برخوردار است كه اسناد اين عده از همكاران در قالب 35 زبان زنده دنيا در اختيار الزوير قرار مي‌گيرد.

 الزوير نزديك به دوهزار مجله و 20هزار كتاب منتشر مي‌كند و از طريق سرويس‌هاي اطلاعاتي الكترونيكي پيشرو نظير «science direct» و «academicpress» كه اولي امكان دسترسي كاربران را به حدود دوهزار مجله علمي، فني و پزشكي، به صورت تمام متن و بيش از 59‌ميليون چكيده مقالات علمي فراهم مي‌كند و ارتباط با مقالات بيش از 120 ناشر ديگر را امكان‌پذير مي‌سازد و دومي، حدود 60 سال است كه اطلاعات مورد نياز دانشمندان، محققان، مهندسان و متخصصان در صنعت و دانشگاه را ارايه مي‌دهد و مشتمل بر بيش از 167هزار مقاله از حدود 250 نشريه است.

 پوشش موضوعي كتب و مقالات الزوير وسيع و فراگير است و زمينه‌هاي مختلفي همچون كشاورزي و علوم زيستي، هنرها و علوم انساني، بيوشيمي، ژنتيك و زيست‌شناسي مولكولي، تجارت، مديريت و حسابداري، مهندس شيمي، شيمي، علوم تصميم‌گيري، زمين و علوم سياره‌اي، اقتصاد، اقتصادسنجي و مالي، انرژي، مهندسي، محيط‌زيست، ايمني‌شناسي و ميكروبيولوژي، علوم مواد، رياضيات، پزشكي و دندانپزشكي، علوم اعصاب، پرستاري، فارماكولوژي، سم‌شناسي و علوم دارويي، فيزيك و ستاره‌شناسي، روان‌شناسي، علوم‌اجتماعي، دامپزشكي و علوم دامي را در بر مي‌گيرد.

 ميزان پرداخت‌هاي صورت گرفته براي چاپ مقاله در مجلات علمي بين‌المللي، اشتراك مجلات مذكور و استفاده از پايگاه‌هاي علمي مختلف مي‌تواند به عنوان يكي از شاخص‌هاي تعيين‌كننده جايگاه و نقش يك پايگاه علمي نسبت به ديگر پايگاه‌هاي علمي باشد. از اين منظر طبق گزارش پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران در سال 2011 براي اشتراك مجلات پايگاه‌هاي مختلف علمي بالغ بر 230‌ميليارد ريال به صورت متمركز علاوه بر پرداخت‌هاي موردي دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي پرداخت شده است كه حدود 119‌ميليارد ريال آن (52درصد) مربوط به انتشارات الزوير است. بنابراين مي‌توان نتيجه گرفت كه در وضعيت موجود الزوير به تنهايي بيش از تمامي پايگاه‌هاي اطلاعاتي مشابه با دانشمندان و پژوهشگران ايراني دادوستد علمي دارد و به اين لحاظ تحريم يك‌طرفه آن مي‌تواند محل تامل جدي قرار گيرد.

 

 

  

 

اگر مطلب برای شما مفید بود ، دیدگاه خود را ثبت بفرمایید.

تماس با مشاور پژوهشی ریسرچ ادیتور : 07191009198  - داخلی شماره 3

***در صورتی که قصد انجام ادیت یا ترجمه  مقاله یا استاندارد سازی ، و یا سایر موارد مربوط به فرمت و استایل مقاله خود را دارید ، میتوانید برای استفاده از این خدمت یک سفارش ثبت کنید و با هزینه ای پایین و با صرف زمان اندک این مورد را برای مقاله یا پایان نامه خود اجرا کنید***

 

 

 

 

 

 

 
ثبت دیدگاه جدید

لطفا جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید !

×