منو
07191009198
جستجو

ویرایش نیتیو سرقت ادبی استاندارد سازی - فرمتینگ برگزاری همایش و کنفرانس پرداخت ارزی مجلات رفع تشابه و سرقت ادبی برگزاری وبینار خدمات آماری مقالات

تاریخچه مقاله سفید (White paper)

توضیحاتی درباره مقاله سفید

تاریخچه مقاله سفید (White paper)
به قلم:Researcheditor

اصطلاح مقاله سفید برای نخستین بار در دولت بریتانیا مورد استفاده قرار گرفت که خیلی ها معتقدند چرچیل در سال ۱۹۲۲ برای اولین بار این اصطلاح را بکار برده است. در واقع اصطلاح “مقاله سفید(White paper)”  نسخه کوتاهتر و مختصرتری از “کتاب آبی(Blue Book)”  است. این دو اصطلاح از جمله مدارکی هستند که در دولت بریتانیا مورد استفاده قرار می گرفت. و دلیل این نامگذاری ها هم به رنگ پوشه ای برمی گردد که این مدارک را داخل آنها قرار می داده اند. می توان گفت که در دولت بریتانیا هر سند و مدرکی در پوشه های رنگی مخصوصی نگهداری می شده اند که تحت همان رنگ مصطلح شده اند.

مقاله سفید چیست؟

مقاله سفید (White paper) نوعی گزارش (گزارش معتبر) یا راهنمایی برای کمک به خوانندگان است که به منظور درک یک مساله، حل یک مشکل، و یا اتخاذ یک تصمیم تدوین می‌گردد. وایت پیپر یا مقاله سفید در دو حوزه اصلی استفاده می‌شوند: دولت و بازاریابی کسب‌وکار. در واقع وایت پیپر صرفاً یک ابزار مشارکتی برای مستندسازی است و نه یک سند قطعی غیرقابل تغییر.

 

طبق تعریف دیگری مقاله سفید عبارت است از یک گزارش متقاعد کننده، معتبر و عمیق در مورد یک موضوع خاص که  یک مسئله و راه حل آن را بیان می کند. بازاریابان مقاله سفید را برای آگاهی بخشی به مخاطبان خود، و یا ایجاد یک روش شناسی خاص آماده می کنند. این گونه مقالات روشی پیشرفته برای حل مسائل به شمار می آیند. برای این منظور حداقل نیاز به یک آدرس الکترونیکی برای دانلود می باشد ( البته باید تاکید شود که اغلب اطلاعاتی فراتر نیاز می باشد) که از طریق آن راهنمایی های مختلف دریافت شود. معمولا چیز های زیادی برای آماده سازی یک مقاله سفید مورد نیاز نمی باشد. و همواره هر کسی می تواند هر نوشته ای را مقاله سفید بنامد ( اما این بدان معنا نیست که هیچ حد و مرزی برای تشخیص مقاله سفید از نوشته ها ی غیر از آن وجود نداشته باشد). اگر چنین باشد این امر موجب گمراه شدن مخاطب و همچنین از دست رفتن اعتبار می شود.

مقاله سفید در دولتهای مختلف معانی متفاوتی دارد، برای مثال در کانادا مقاله­ی سفید به یک سند سیاسی گفته می شود که توسط دولت یا مجلس عوام به تصویب رسیده و در دسترس و اختیار عموم مردم قرار گرفته است.

در سیاست، مقالات سفید به عنوان وسیله ای برای ارائه ی ترجیحات یا اولویتهای سیاسی دولت ها، قبل از معرفی این ترجیحات به عنوان قانون، مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال، انتشار یک مقاله سفید در زمینه ی خاص سیاسی، دولت را قادر می سازد تا وضعیت افکار عمومی نسبت به این مسئله و پیامدهای احتمالی آنرا مورد ارزیابی قرار دهد.

بعد از دهه ۱۹۹۰ میلادی، اصطلاح مقاله سفید برای اشاره به اسناد تجاری و ابزارهای فروش در تجارت نیز مورد استفاده قرار گرفت. مقالات سفید در تجارت اشاره به فرمهای طراحی شده ای دارند که برای بهبود و بالا بردن کیفیت خدمات و محصولات ارائه شده توسط یک شرک خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

 

در حوزه­ی تجارت و کسب و کار مقالات سفید مقالاتی دانشگاهی با مضامین بازاریابی هستند که خوانندگان آن انتظار دارند که در نگارش آنها  استفاده از منابع معتبر و مهارت و تخصص بسیاری  را شاهد باشند.

 

درحالی که نوشتن یک وبلاگ و کتاب الکترونیکی ممکن است در طی چند ساعت تا چند هفته انجام شود اما برای نگاشتن یک مقاله­ی سفید خوب  ماه ها زمان لازم است. معمولا لحن به کار رفته در این مقالات جدی تر است و در مقایسه با وبلاگ ها پژوهشی تر هستند.

 

به دلیل کسالت آور بودن آنها است که بیشتر مردم دوست ندارند مقالات سفید را مطالعه نمایند. اما از آنجایی که می خواهند مطلع باشند، مجبورند از آنها که توسط متخصصان صنایع مربوطه نوشته می شوند استفاده نمایند.

شاید این سوال برای شما نیز پیش بیاید که اگر این مقالات کسالات آور هستند، چرا بازاریابان آنها را منتشر می کند؟ در جواب بایستی گفت که چون این مقالات منابعی عالی برای موفقیت تیم فروش هستند و اعتماد خوانندگان را جلب می نمایند. اغلب افرادی که از مقالات سفید استفاده می کنند، در چیزی فراتر از چرخه خرید مشتری طبقه بندی می شوند.

 

برای مثال تصور کنید که برای سازمانی کار می کنید که تجهیزات نظافت آشپزخانه رستوران را می­فروشد و شما در مورد نحوه نگهداری و بازرسی از آشپزخانه های تجاری یک مقاله سفید نوشته اید. این مقاله سفید به احتمال زیاد حاوی اطلاعاتی درباره تجهیزات قانونی سیستم تهویه، تجهیزات آشپزی و نظافت می باشد. این مقالات میتواند برای صاحبان رستوران منابع خوبی باشند تا بفهمند چگونه باید از آشپزخانه خود نگهداری کنند تا از فرایند بازرسی، موفق بیرون بیایند. زمانی که آنها بفهمند که تا چه حدی لازم است که آشپزخانه خود را تمیز نگهدارند، از شما تجهیزات نظافت گرانی را خریداری می کنند زیرا شما را به عنوان منبعی مفید و معتبر شناسایی می کنند.

 

اگر مطلب برای شما مفید بود، دیدگاه خود را ثبت بفرمایید.

تماس با مشاور پژوهشی ریسرچ ادیتور : 07191009198  -  داخلی شماره 3

 

 
ثبت دیدگاه جدید

لطفا جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید !

×