منو
07191009198
جستجو

ویرایش نیتیو سرقت ادبی استاندارد سازی - فرمتینگ برگزاری همایش و کنفرانس پرداخت ارزی مجلات رفع تشابه و سرقت ادبی برگزاری وبینار خدمات آماری مقالات

آشنایی با داوری مقالات علمی: سوالات متداول و پاسخ‌ های آن

نگاهی به پرسش‌های معمول درباره داوری مقالات علمی و پاسخ‌های آن

آشنایی با داوری مقالات علمی: سوالات متداول و پاسخ‌ های آن
به قلم:Researcheditor


موضوع: پاسخ به  سوالات متداول درباره فرایند داوری مقالات علمی

فرایند داوری مقالات علمی یکی از مراحل مهم در انتشار نتایج تحقیقات علمی است. در این مقاله، به پاسخ دادن به ۱۲ سوال متداول درباره فرایند داوری مقالات علمی می‌پردازیم تا به شما کمک کنیم تا این فرایند پیچیده را بهتر درک کنید.

۱. داوری مقاله علمی چیست؟ داوری مقاله علمی یک فرایند ارزیابی کیفیت و معتبری یک مقاله توسط یک گروه از تخصص‌های مرتبط با موضوع مقاله به منظور انتشار آن در یک مجله علمی است.

۲. چه کسانی داور مقاله علمی می‌شوند؟ داوران مقاله علمی افرادی با تجربه در زمینه موضوع مقاله هستند که توسط ادیتوران مجله انتخاب می‌شوند.

۳. چه وظایفی بر عهده داوران مقاله علمی است؟ داوران مسئول ارزیابی علمی مقاله، انتقادات، پیشنهادات و نظرات خود را درباره مقاله به ادیتوران اعلام می‌کنند و تصمیم می‌گیرند که آیا مقاله باید منتشر شود یا خیر.

۴. چقدر زمان می‌برد تا یک مقاله داوری شود؟ مدت زمان داوری مقاله ممکن است متغیر باشد، اما معمولاً بین ۲ تا ۶ ماه طول می‌کشد.

۵. چگونه می‌توان مقاله خود را برای داوری ارسال کرد؟ مقاله‌ها باید به مجله علمی مورد نظر ارسال شوند. دقیقترین راهنماها و مقررات ارسال مقاله در وبسایت مجله قابل دسترسی است.

۶. چگونه می‌توان نتیجه داوری را دریافت کرد؟ پس از اتمام فرایند داوری، نتیجه آن به نویسنده‌ها از طریق ایمیل یا سیستم مدیریت مقالات اعلام می‌شود.

۷. چه نوع اعتراضاتی می‌توان به نتیجه داوری داشت؟ نویسندگان می‌توانند در صورتی که احساس کنند داوری نادرستی انجام شده یا اشتباهی انتقادی نادرست داده شده، اعتراض بیان کنند و نتیجه داوری را تجدید نظر کنند.

۸. چه عواملی تصمیم به انتشار یک مقاله گیرا می‌شوند؟ عواملی مانند کیفیت مقاله، تطابق با استانداردهای مجله، تاثیر موضوع مقاله و توصیه‌های داوران در تصمیم به انتشار مقاله تاثیر دارند.

۹. آیا داوران هویت نویسندگان مقاله را می‌شناسند؟ داوران معمولاً هویت نویسندگان مقاله را نمی‌شناسند و اطلاعات تماس با نویسندگان نیز پنهان می‌شود.

۱۰. آیا داوری مقاله علمی همیشه به انتشار منتهی می‌شود؟ نه، داوری مقاله علمی همیشه به انتشار منتهی نمی‌شود. در صورتی که مقاله نتواند نیازهای مجله را برآورده کند یا داوران به تأیید انتشار آن نرسند، ممکن است رد شود.

 

نتیجه: فرایند داوری مقالات علمی یک مرحله اساسی در انتشار تحقیقات علمی است که نیاز به شفافیت و دقت دارد. با مطالعه این مقاله، امیدواریم که به شما کمک کرده باشیم تا این فرایند را بهتر درک کنید و به عنوان نویسنده یا داور مقاله علمی، بیشتر با آن آشنا شوید.

اگر مطلب برای شما مفید بود ، دیدگاه خود را ثبت بفرمایید.

 تماس با مشاور پژوهشی ریسرچ ادیتور : 07191009198  - داخلی شماره 3

 ***در صورتی که قصد انجام ادیت یا ترجمه  مقاله یا استاندارد سازی ، و یا سایر موارد مربوط به فرمت و استایل مقاله خود را دارید ، میتوانید برای استفاده از این خدمت یک سفارش ثبت کنید و با هزینه ای پایین و با صرف زمان اندک این مورد را برای مقاله یا پایان نامه خود اجرا کنید***

 
ثبت دیدگاه جدید

لطفا جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید !

×